Demir - Çelik ihracatı 5.5 milyar dolara ulaştı! Demir - Çelik ihracatı 5.5 milyar dolara ulaştı!
Logo
Çapar Metal

Demir - Çelik ihracatı 5.5 milyar dolara ulaştı!

Çelik İhracatçıları Birliği değerlendirmelerine göre; Türkiye’nin 2016 yılı ocak-nisan döneminde çelik ihracatı değer bazında yüzde 7,1 azalışla 4,7 milyar dolar olurken, miktar bazında ise yüzde 7,6 düşüşle 6,3 milyon ton olarak gerçekleşti.

Çelik sektörünün ihracatına, diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye’nin ocak-nisan aylarındaki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 6,6 milyon ton; değer bazında ise 5,5 milyar dolara ulaştı.

Miktar bazında 2 milyon 280 bin ton ihracat ile Ortadoğu dört aylık dönemde de liderliğini sürdürürken, bu bölgeyi 1 milyon 226 bin tonla AB ülkeleri, 773 bin tonla Kuzey Afrika, 600 bin tonla ABD ve Kanada’dan oluşan Kuzey Amerika izledi.

Sektörün aynı dönemde en çok ihracat yaptığı üç ülke Irak, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve ABD olarak sıralandı. Bu dönemde en fazla miktar artışı yaşanan ülkeler İngiltere, İsrail, Fas ve BAE olurken; en fazla azalış Suudi Arabistan, İtalya, Umman ve Irak’ta gözlendi.

İlk dört aylık dönemde ürün grupları incelendiğinde, 2 milyon 806 bin ton ile inşaat demiri ilk sırada yer alırken; inşaat demirini 647 bin tonla profil, 629 bin tonla boru ve 566 bin tonla yassı sıcak takip etti.
Türkiye’nin çelik üretiminin yüzde 4’ünü karşılayan Karabük’te ise yaklaşık 67 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirdi.
Organize Sanayi Bölgesi 24. Cad. No:1 KAYSERİ
© Copyright 2017. Çapar Metal
Tüm Hakları Saklıdır.